Výročí 200 let od narození Carla A. Dittricha

  • admin 

Dnes si připomínáme 200 let od narození Carla Dittrich Augusta (30.9.1819), muže, který se významnou měrou zasloužil o rozvoj města Krásná Lípa.

Carl August Dittrich se narodil 30. září 1819 v Lipsku, jako syn Hanse Dittricha, majitele hostince. Ve 40. letech 19. století cestoval služebně jako obchodní cestující firmy Carl & Gustav Harkort, obchod s anglickou přízí po Rakousku. Během svých cest opakovaně navštěvoval Krásnou Lípu. Při obchodních cestách získal zkušenosti a malý kapitál, který mu umožnil spolu s Carl Theodorem Hiellem založit vlastní firmu Hielle & Dittrich v Krásné Lípě s pobočkou v Šumperku.

Obchodní činnost firmy začala 1. ledna 1849. Souběhem příznivých ekonomických podmínek, spojených s efektivní prací partnerů společnost zaznamenala značné obraty. Hielle & Dittrich se zabývali v Rakousku (rakouském císařství) nejen nákupem příze a plátna od domácích výrobců a dalším prodejem na německých a rakouských trzích, ale postupně se zapojili do dalších oblastí průmyslu jako vlastníci nebo akcionáři. V roce 1857 zakoupili zkrachovalou přádelnu a tkalcovnu v městečku Žyrardów v Polském království, kde se synem Carlem vybudovali půl století před Tomášem Baťou stejně komplexně pojatý prosperující podnik a město.

5. září 1848 se Carl August Dittrich oženil s Theresií May, dcerou krásnolipského obchodníka Franze Maye. Z manželství se narodily čtyři děti: syn Carl a tři dcery Elisabeth, Anna a Johanna. Na rozdíl od svého otce evangelíka, byly děti po matce katolického vyznání.

Od roku 1879 převzal vedení závodů Carl Dittrich, Carl August Dittrich skončil svůj prací mimořádně naplněný život 11. ledna 1886.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *